Big Ben

Big Ben jest najprawdopodobniej najsłynniejszą wieżą zegarową na świecie. Swoja nazwę budowla przejęła od zamontowanego na niej w latach 50-tych XIX w. dzwonu Big Ben.

Big Ben jest częścią Pałacu Westminsterskiego i usytuowany jest od strony ulicy Bridge Street. Jego historia sięga lat 50-tych XIX w., gdy po wielkim pożarze z 1834 r. postanowiono nie tylko odbudować Pałac Westminsterski na kształt kaplicy Henryka VII z Opactwa Westminster, ale także wznieść obok niego neogotycką wieżę. W efekcie, w 1958 r., na zachodnim brzegu Tamizy wzniesiona została ogromna, bo licząca aż 96 metrów wieża projektu Charlesa Barry’ego i Augustusa W. Pugina. Wewnątrz wieży umieszczony został potężny zegar, z czterema tarczami, wskazówkami godzinnymi o długości 2,7 m oraz wskazówkami minutowymi o długości 4,2 m. Tarcze zaprojektował Augustus W. Pugin, a na każdej z nich umieszczony został napis „Panie zachowaj naszą królową Victorię I”. Sam mechanizm zegarowy wykonała natomiast firma EJ Dent&Co i Edmund Beckett Denison. Nie był to jednak zwykły przyrząd do pomiaru czasu. Mechanizm zegarowy musiał sprostać wytycznym nakreślonym przez znanego astronoma sir George Airy’ego, tzn. musiał odmierzać czas niezwykle precyzyjnie, co do jednej sekundy. Zegar miał być połączony z usytuowanym niedaleko zegarem w obserwatorium w Greenwich, a ich czasy miały być koordynowane drogą telegraficzną.

Wewnątrz wieży umieszczony został także Big Ben – dzwon, nazwany tak na cześć Benjamina Halla – głównego inżyniera budownictwa Londynu w poł. XIX w. Dzwon ważył 13,5 tony i po raz pierwszy zabił 31 maja 1859 r. Co ciekawe, dosłownie 2 miesiące później dzwon pękł, a stało się to na skutek zamontowania w nim zbyt ciężkiego młota. Choć młot wymieniono, to dzwon do dzisiaj pozostał pęknięty. Poza Big Benem na wieży znajdują się jeszcze dwa mniejsze dzwony, których bicie można usłyszeć w BBC Radio 4, a o północy także w BBC World Service.

W czerwcu 2012 roku brytyjscy parlamentarzyści podjęli decyzję o nadaniu Big Benowi nowej nazwy – The Elisabeth Tower (Wieży Elżbiety). Nowa nazwa ma upamiętnić diamentowy jubileusz Elżbiety II – 60-tą rocznicę wstąpienia królowej na tron.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.5/5 (24 votes cast)
Big Ben, 4.5 out of 5 based on 24 ratings

Leave a Reply