British Museum

British Museum to jedno z największych i najbardziej znanych muzeów na świecie. Na terenie placówki zgromadzonych zostało blisko 8 milionów eksponatów, pochodzących ze wszystkich kontynentów i wszystkich epok historycznych. British Museum jest trzecim, najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.

British Museum (Muzeum Brytyjskie) usytuowane jest przy Great Russell Street, w dzielnicy Bloomsbury. Budynek muzeum zbudowany został w latach 50-tych XIX w., a wstęp do galerii mieszczących stałe wystawy jest bezpłatny. Samo muzeum zostało ustanowione decyzją brytyjskiego Parlamentu 7 czerwca 1753 r., a otwarcie placówki dla szerokiej publiczności nastąpiło w styczniu 1759 r. Pierwsze eksponaty, w liczbie kilkudziesięciu tysięcy, pochodziły od sir Hansa Sloane’a – znanego angielskiego przyrodnika i kolekcjonera. W ciągu następnego stulecia zbiory muzeum znacznie się powiększyły, a istotny wpływ miała na to ekspansja kolonialna. Z pocz. lat 80-tych XIX w. z muzeum został wyodrębniony dział historii naturalnej, który stał się zalążkiem Muzeum Historii Naturalnej otwartego w dzielnicy South Kensington. W 1972 r. decyzją Parlamentu powołana została do życia Biblioteka Brytyjska, która przejęła zbiory książkowe zgromadzone dotychczas na terenie Muzeum Brytyjskiego. Opustoszała biblioteka została pod koniec lat 90-tych gruntownie przebudowana – na jej terenie utworzono w 2000 r. Wielki Dziedziniec Królowej Elżbiety II – elegancki hall nakryty wspaniałym szklanym dachem projektu Normana Fostera.

Muzeum Brytyjskie słynie przede wszystkim ze swojej kolekcji dzieł sztuki egipskiej. Jest ona największą na świecie kolekcją poza Egiptem, czyli poza Muzeum Egipskim w Kairze. To tutaj znajduje się Kamień z Rozety – najsłynniejszy zabytek piśmiennictwa staroegipskiego, dzięki któremu znacznie posunęły się do przodu prace w odczytaniu egipskich hieroglifów. W British Museum zgromadzona została także pokaźna kolekcja eksponatów antycznych, w tym słynne rzeźby pochodzące z greckiego Partenonu. Poza tym na terenie Muzeum zlokalizowane są także działy: Bliskiego Wschodu, Druków i Rysunków, Prehistorii i Europy, Azji, Afryki, Oceanii i obu Ameryk, Medali i Monet oraz Konserwacji i Badań Naukowych.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.3/5 (9 votes cast)
British Museum , 4.3 out of 5 based on 9 ratings

Leave a Reply