Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Wiktorii i Alberta

W okolicy Hyde Parku, na Exhibition Road, usytuowane są trzy wielkie muzea: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki oraz Muzeum Wiktorii i Alberta. W Muzeum Historii Naturalnej znajduje się pasjonująca kolekcja niemal 70 milionów eksponatów – makiet zwierząt, płazów, gadów, ptaków i przeróżnych skamieniałości. W Muzeum Wiktorii i Alberta zgromadzono z kolei prawie 4,5 mln dzieł sztuki i przedmiotów rzemiosła artystycznego z wszystkich stron świata.

Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum) zostało oficjalnie otwarte w 1881 r. Wcześniej dział historii naturalnej stanowił część Muzeum Brytyjskiego (ang. British Museum) , jednak ze względu na bogactwo kolekcji, już w latach 70-tych XIX w. zaczęto pracować nad utworzeniem odrębnej placówki. Dziś zbiory muzeum w Londynie nie mają sobie równych na całym świecie. Jest tu 55 mln makiet zwierząt albo zwierząt zakonserwowanych w alkoholu, w tym 28 mln owadów, a także 9 mln skamieniałości, 6 mln okazów roślin, ponad pół miliona skał i minerałów i blisko 3200 meteorytów. Są tu okazy zebrane w czasie wypraw Karola Darwina i Jamesa Cooka, meteoryty pochodzące z Marsa, pień sekwoi o średnicy 6 metrów, a także galeria dinozaurów z jednym z sześciu na świecie szkieletów Archaeopteryxa – pierwszego na ziemi latającego ptaka. Poza tym muzeum w Londynie posiada największy na świecie zbiór książek i materiałów naukowych dotyczących historii naturalnej.

Muzeum Wiktorii i Alberta zostało założone w 1852 r. i jest dziś największą na świecie placówką prezentującą dzieła sztuki dekoracyjnej. Można tu zobaczyć zabytkowe meble, tkaniny, rzeźby, obrazy, a także ceramikę, fotografie czy wyroby ze szkła i metalu. Zbiory pochodzą z wszystkich stron świata, a niektóre mają nawet kilka tysięcy lat. Do najciekawszych eksponatów należą makiety słynnych, europejskich budynków oraz oryginalne szkice sporządzone przez angielskich architektów, np. sir Christophera Wrena – twórcy katedry św. Pawła w Londynie czy też sir Charlesa Barry’ego – projektanta, który odbudował po pożarze z lat 30-tych XIX w. Pałac Westminsterski. W Muzeum Wiktorii i Alberta zobaczymy także piękną kolekcję perskich dywanów oraz XV-wieczny minbar z meczetu w Kairze.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.4/5 (8 votes cast)
Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Wiktorii i Alberta, 4.4 out of 5 based on 8 ratings

Leave a Reply