Pałac Buckingham

Pałac Buckingham to oficjalna rezydencja monarchów Wielkiej Brytanii – obecnie siedziba królowej Elżbiety II. W pałacu mają też miejsce najważniejsze uroczystości państwowe i spotkania dyplomatyczne wysokiego szczebla.

Pałac Buckingham usytuowany jest w dzielnicy City of Westminster, na zachód od Pałacu i Opactwa Westminsterskiego. Pierwsza, niewielka budowla stanęła w tym miejscu z początkiem XVIII w. z polecenia Johna Sheffielda, Księcia Buckingham. W 1761 r. rezydencję nabył król Jerzy III Hanowerski i od tego czasu stała się ona posiadłością królewską. Przez następne kilkadziesiąt lat pałac znacznie rozbudowano, a główne prace budowlane miały miejsce z początkiem XIX w., kiedy kierowali nimi architekci John Nash i Edward Blore. W poł. XIX w. ukończone zostało ostatnie, wschodnie skrzydło pałacu – dziś jego najbardziej reprezentacyjna elewacja. W 1913 r., za rządów króla Jerzego V, główna fasada pałacu została jeszcze nieznacznie przebudowana przez sir Astona Webba, na podobieństwo dworku w majątku Lyme Park, w Disley. W tym samym czasie na placu przed pałacem wzniesiony został także monumentalny pomnik królowej Wiktorii, projektu sir Thomasa Brocka.

Pałac Buckingham należy do jednej z największych atrakcji turystycznych w Londynie. Od południowego zachodu przylegają do niego Ogrody Buckingham Palace (ang. Buckingham Palace Gardens), które są prywatnymi ogrodami królewskimi. Kiedy Elżbieta II przebywa na terenie pałacu – to wtedy na pełnej wysokości wznosi się nad nim królewski sztandar. Kiedy królowej nie ma w pałacu, sztandar jest zdejmowany. W 1997 r. , w momencie śmierci księżnej Diany nastąpił precedens i w chwili, gdy królowa opuściła pałac, by udać się na pogrzeb, ściągnięty został sztandar królewski, ale w jego miejscu zawieszona została w połowie wysokości masztu flaga brytyjska.

Choć Pałac Buckingham stanowi prywatną rezydencję brytyjskiej monarchini, to w sierpniu i wrześniu, gdy królowa przebywa na wakacjach, niektóre apartamenty można zwiedzać. Publiczności udostępniane są też wtedy prywatne ogrody królewskie. Sporą atrakcją turystyczną jest też uroczysta zmiana warty przed pałacem, która w miesiącach od kwietnia do lipca odbywa się codziennie o godz. 11.30, w pozostałych natomiast miesiącach ma ona miejsce co drugi dzień.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 3.9/5 (32 votes cast)
Pałac Buckingham, 3.9 out of 5 based on 32 ratings

Leave a Reply