Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski to najbardziej reprezentacyjny budynek Londynu i jednocześnie siedziba parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W języku potocznym słowa „Westminster” często używa się jako określenia Parlamentu.

Pałac Westminsterski (ang. The Palace of Westminster albo The Houses of Parliament) usytuowany jest w dzielnicy City of Westminster, tuż obok Westminster Bridge. Początki pałacu sięgają XI w., gdy swoją rezydencję ustanowił tu Kanut Wielki –król Anglii, Dani i Norwegii. Pałac rozbudował Edward Wyznawca, a dokonał tego przy okazji budowy Opactwa Westminsterskiego. Do dziś nie zachowały się jednak żadne zabudowania z tego okresu, najstarszą częścią pałacu jest bowiem Westminster Hall, wzniesiony w 1097 r. Przez całe średniowiecze Pałac Westminsterski stanowił jedną z siedzib monarszych, na pewno natomiast najbardziej reprezentacyjną, w której przyjmowano zacnych gości i gdzie odbywały się uroczyste bale. W 1295 r. w pałacu po raz pierwszy zebrał się Parlament, a od XVI w. gmach ten służył już wyłącznie jako siedziba Izby Lordów (ang. The House of Lords) i Izby Gmin (ang. The House of Commons). W Westminster Hall znajdował się również przez wieki królewski sąd.

W 1834 r. Pałac Westminsterski została na skutek pożaru niemal doszczętnie zniszczony. Ze starej budowli zachował się jedynie Westminster Hall, krużganki kaplicy św. Szczepana i Wieża Klejnotów. Pałac zdecydowano się odbudować, a zadanie to powierzono sir Charles’owi Barry’emu. Nową siedzibę Parlamentu architekt zaprojektował w stylu neogotyckim, na wzór kaplicy Henryka VII z Opactwa Westminster. Budowla wyposażona została w prostokątne okna, ośmioboczne wieżyczki w elewacjach, a całość ozdobiona została kamiennymi ornamentami. Wnętrze pałacu udekorowano rzeźbioną, drewnianą boazerią, złoconymi rzeźbami, a w okna wstawiono piękne witraże. W północno – zachodnim narożniku pałacu umieszczona została wieża zegarowa – dziś znana jako Big Ben.

Pałac Westminsterski stanowi dziś nie tylko siedzibę obu izb parlamentu, ale także wszelkich obiektów pomocniczych. W ponad 1000 pokojach mają miejsca obrady komisji parlamentarnych, mieszczą się tu biblioteki, jadalnie, a nawet siłownie. Sporadycznie w pałacu odbywają się także ważne uroczystości państwowe.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 3.9/5 (23 votes cast)
Pałac Westminsterski, 3.9 out of 5 based on 23 ratings

Leave a Reply