Royal Opera House i Royal Albert Hall

Royal Opera House i Royal Albert Hall to dwa słynne gmachy widowiskowe, położone w samym sercu Londynu. Royal Opera House jest siedzibą Opery Królewskiej i Królewskiego Baletu, natomiast w Royal Albert Hall mają miejsce wydarzenia kulturalne o bardzo zróżnicowanym charakterze.

Royal Opera House (Opera Królewska) usytuowana jest przy placu Covent Garden, na lewym brzegu Tamizy. Pierwszy gmach powstał w 1732 r. i w założeniu swojego twórcy – Edwarda Shepherda, miał on pełnić funkcję teatru. Podczas uroczystego otwarcia budynku w grudniu 1732 r. wystawiona została sztuka ”The way of the world” autorstwa Williama Congreve’a. Niedługo później w gmachu umieszczony został zespół Georga Friedricha Handla, jednak wskutek niewielkiego zainteresowania jego repertuarem zespół musiał po kilku latach opuścić Covent Garden, a w gmachu opery ponownie zaczęto wystawiać przedstawienia teatralne. W XIX w. budynek opery dwukrotnie trawił pożar, w 1808 i 1856 r. W 1858 r. gmach opery odbudował w stylu teatru dworskiego Eduard Barry, a na inaugurację zagrano „Hugenotów” Meyerbeera.

Dziś Royal Opera House znajduje się w gronie najpiękniejszych gmachów operowych na świecie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Operze Królewskiej wystawiono między inny „Śpiewaków norymberskich” Richarda Wagnera i „La traviatę” Giuseppe Verdiego, a na scenie wystąpili tacy artyści jak Montserrat Caballe, Carlo Bergonzi i Luciano Pavarotti.

Zupełnie inny charakter niż Royal Opera House ma Royal Albert Hall, usytuowany w dzielnicy South Kensington, w centralnym Londynie. Jest to miejsce, gdzie odbywają się wydarzenia o różnym charakterze – zarówno koncerty muzyki pop, rock i jazz, jak też koncerty muzyki klasycznej, bale, konferencje czy nawet imprezy sportowe. Royal Albert Hall został otwarty 29 marca 1871 r. przez królową Wiktorię, która poświęciła salę widowiskową zmarłemu w 1861 r. mężowi – księciu Albertowi Sachsen – Coburg – Gotha. W sąsiedztwie gmachu, w Kensington Gardens, wznosi się zresztą Albert Memorial – z pomnikiem księcia uroczyście zasiadającego na tronie. Budynek Royal Albert Hall zaprojektowali generał Henry Y.D. Scott i kapitan Francis Fowke, należący do korpusu Inżynierów Królewskich.

Royal Albert Hall słynie z organizacji doskonałych koncertów. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci na tutejszej scenie wystąpili m.in. Janis Joplin, Jimi Hendrix, LED Zeppelin, Eric Clapton, Rod Stewart, a zupełnie niedawno Adele, która w Londynie nakręciła koncertowe DVD. Warto także wspomnieć o cyklicznie organizowanym tu od 1895 r. Festiwalu BBC Proms – letnim festiwalu muzyki klasycznej, jednym z najlepszych tego typu wydarzeń w Europie.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
Royal Opera House i Royal Albert Hall, 4.0 out of 5 based on 3 ratings

Leave a Reply