Tower of London

Tower of London to nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Londynu, to także symbol całej Wielkiej Brytanii. Budowla, którą kazał wznieść Wilhelm I Zdobywca, przez wieki służyła za siedzibę monarchy angielskiego oraz więzienie, a jej burzliwe dzieje znana są niemal na całym świecie.

Tower of London, zwana także oficjalnie Pałacem i Twierdzą Jej Królewskiej Mości (ang. Her Majesty’s Royal Palace and Fortress), usytuowana jest w samym centrum Londynu, na północnym brzegu Tamizy. Choć twierdza kojarzona jest przede wszystkim jako słynne więzienie i miejsce tortur, to w ciągu wieków pełniła ona tak naprawdę wiele funkcji. Jej budowę zlecił w latach 70-tych XI w. Wilhelm I Zdobywca, który w ten sposób chciał ugruntować swoją władzę nad co dopiero podbitym terytorium Anglii. Jedną z monarszych siedzib pozostał Tower of London aż do końca XVI w., a ostatnim królem, który tu rezydował, był Jakub I (zm. 1625). Przez pierwsze kilka wieków budowla pełniła zatem jednocześnie funkcję fortecy, pałacu królewskiego oraz więzienia. Szczególnie złą sławę zyskała twierdza za panowania Henryka VIII, który najpierw więził, a potem kazał tu ściąć Annę Boleyn – swoją drugą żonę oraz Tomasza Morusa – słynnego angielskiego myśliciela, autora „Utopii”, który nie uznał Henryka VIII za głowę Kościoła anglikańskiego. Od końca XVII w. charakter budowli uległ zmianie – na terenie fortecy umieszczono królewską mennicę, archiwum, a z czasem również zbrojownię.

W centralnym punkcie dziedzińca Tower of London wznosi się White Tower (Biała Wieża). Jest to również najstarsza i najbardziej rozpoznawalna część twierdzy. Wieża zbudowana została na planie prostokąta, ma ponad 27 m wysokości, a w jej narożnikach wznoszą się cztery smukłe wieżyczki – trzy na planie kwadratu i jedna na planie koła. Kształt tej ostatniej nie jest dziełem przypadku – bowiem to właśnie tutaj ulokowane zostało pierwsze w Anglii Obserwatorium Królewskie. Wieżyczki zwieńczone są ponadto charakterystycznymi metalowymi kurkami z chorągiewkami, pochodzącymi z II poł. XVII w. W Wieży mieści się normańska kaplica św. Jana – najstarszy obiekt sakralny w Londynie, której wnętrze zachwyca swoją prostotą i surowością. Ponadto na terenie Białej Wieży zobaczyć można bogatą kolekcję zbroi z czasów panowania dynastii Tudorów i Stuartów oraz broni – obejmującej m.in. piki, miecze i muszkiety.

Będąc na terenie Tower of London warto także zwrócić uwagę na tzw. beefeatersów – czyli w dosłownym tłumaczeniu – zjadaczy wołowiny. To strażnicy Yeomen Warders – powołani do pilnowania Tower of London pod koniec XV w. przez Henryka VII. Strażnicy wraz z rodzinami mieszkają w twierdzy, a jeden z nich odpowiedzialny jest za karmienie słynnych kruków, żyjących w wieżach twierdzy. Sprawa tylko z pozoru wydaje się błaha, trzeba bowiem wiedzieć, że według jednej z londyńskich legend, gdy kruki opuszczą Tower of London, stolica Wielkiej Brytanii przestanie istnieć. Nie można także przegapić wizyty w Jewel House (Domu Klejnotow), umieszczonym na parterze Waterloo Barracks, gdzie zobaczyć można klejnoty i królewskie insygnia koronacyjne oraz dwa największe na świecie brylanty – Cullinan I i Cullinan II.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.1/5 (11 votes cast)
Tower of London, 4.1 out of 5 based on 11 ratings

Leave a Reply